حوزه طلا و جواهرات دارای اصطلاحات گسترده‌ای است که هر یک از آن‌ها به مفهوم خاصی اشاره می‌کنند. پرداخت طلا نیز یکی از همین اصطلاحات مهم محسوب می‌شود. با پرداخت کردن می‌توان جلوه زیبای طلا را دوباره به آن برگرداند. پرداخت کاری باید به شکل حرفه‌ای و با دستگاه‌های خاص صورت بگیرد؛ در غیر این صورت، امکان آسیب دیدن طلا وجود دارد.

سابقه پرداخت‌کاری به اندازه قدمت استفاده از طلا است. در این بین، با گذشت زمان ابزارهای مخصوص این کار پیشرفته‌تر شدند و شاهد بهبود روند پرداخت کاری هستیم. شایان ذکر است که در بعضی از موارد، پرداخت کاری را پولیش کاری نیز می‌ماند که در واقع، پولیش کاری بخشی از فرایند انجام پرداخت است.

پرداخت کاری مهارت خاص خود را می‌خواهد و تنها افرادی که استادکار هستند، می‌توانند آن را انجام دهند. با ما همراه شوید تا در ادامه متن در مورد پرداخت کاری و مراحل مختلف آن اطلاعات مناسبی را به شما ارائه کنیم.

پرداخت کاری باید با دقت بالایی صورت بگیرد

چرا پرداخت طلا صورت می‌گیرد؟

همان‌ طور که می‌دانید، با گذشت زمان ممکن است شکل و ظاهر اصلی طلا به دلیل موارد مختلفی همچون برخورد با اجسام و بافت‌های گوناگون دچار تغییر شود. این امر منجر به کاهش زیبایی و جذابیت طلا خواهد شد. با پرداخت کردن طلا می‌توان چنین مشکل مهمی را به طور کامل حل کرد. شایان ذکر است که پرداخت کاری در زمان ساخت جواهرات نیز انجام می‌شود.

در زمان ساخت جواهراتی که طلا در آن‌ها به کار می‌رود، امکان ایجاد خط و خش وجود دارد. این خط و خش‌ها معمولاً به دلیل استفاده از ابزارهای گوناگون جواهرسازی ایجاد می‌شوند. خوشبختانه با پرداخت طلا می‌توان چنین خط و خش‌هایی را به طور کامل برطرف کرد.  

طلا یک نوع فلز نرم است و فلزاتی که این گونه هستند خیلی راحت‌تر نسبت به فلزات سخت دچار تغییر حالت می‌شوند و در برابر خط و خش مقاومت چندان بالایی ندارند. از سوی دیگر، چنانچه کیفیت کلی طلای به کار رفته در جواهرات مختلف پایین باشد، بیش از پیش شاهد خط افتادن و از بین رفتن حالت اولیه آن‌ها هستیم.

با توجه به این موارد می‌توان بیان کرد که پرداخت کردن طلا نه تنها یک امر مناسب، بلکه در برخی از شرایط، موضوعی ضروری به شمار می‌آید؛ زیرا اگر پرداخت صورت نگیرد، جواهرات مربوطه به طور کامل زیبایی و جذابیت اولیه‌شان را از دست می‌دهند.

پرداخت کاری منجر به افزایش جذابیت طلا می‌شود

آیا پرداخت طلا باعث کم شدن وزن طلا خواهد شد؟  

در زمان پرداخت طلا فرایند‌های گوناگونی همچون پولیش زدن رخ می‌دهد. پولیش زدن منجر به برداشته شدن سطح بسیار نازکی از قسمت بالایی جواهرات می‌شود. در واقع، به همین دلیل است که جلوه درخشان طلا پس از پولیش دوباره ظاهر می‌شود. طبیعتاً برداشته شدن این سطح منجر به کاهش وزن اولیه طلا خواهد شد، البته این کاهش وزن آن قدر چشمگیر نیست که بخواهیم نگرانی خاصی در مورد آن داشته باشیم.

ماشین‌هایی که در این روند استفاده می‌شوند، چه دستگاه‌هایی هستند؟

همان‌ طور که گفته شد، در زمان پرداخت کاری طلا از برخی دستگاه‌های ویژه کمک گرفته می‌شود تا روند کلی پرداخت ساده‌تر شود. این دستگاه‌ها معمولاً با نام ماشین‌های دینام یک طرفه یا دو طرفه شناخته می‌شوند. در این دستگاه‌ها بخش خاصی وجود دارد که می‌توان فرچه‌های گوناگون را به آن متصل کرد. سپس دینام دستگاه فرچه را با سرعت باورنکردنی به چرخش در می‌آورد.

در این زمان، طلا و جواهرات مختلف به صورت مستقیم و بسیار حرفه‌ای به فرچه نزدیک می‌شوند تا سطح رویه آن‌ها به طور کامل پولیش بخورد. مهم‌ترین نکته در این زمینه انتخاب فرچه مناسب و تعیین سرعت دقیق برای پرداخت طلا است. اگر فرد استفاده‌کننده از دستگاه دارای مهارت و تجربه کافی نباشد، نه تنها طلا پرداخت نمی‌شود، بلکه ممکن است درخشندگی و زیبایی قبلی خود را نیز از دست بدهد.

نکته جالب در مورد این دستگاه‌ها وجود یک بخش مکنده در کنارشان است. وقتی که طلا در حال پولیش خوردن است، بخشی از سطح آن به صورت ذرات بسیار ریز جدا می‌شود. بخش مکنده با قدرت بالای خود تمامی این ذرات را جذب می‌کند. به این ترتیب، می‌توانیم پس از پایان پولیش کاری از همان مواد جدا شده نیز استفاده کنیم. قیمت این دستگاه‌ها بر اساس توان و تکنولوژی به کار رفته در آن‌ها تعیین می‌شود و نمی‌توان قیمت خاصی را برای آن‌ها بیان کرد.

پرداخت کاری دستگاه‌های خاص خود را دارد

موارد مورد نیاز برای پرداخت طلا

علاوه بر ماشین‌آلات پرداخت کردن طلا، به برخی ابزارآلات دیگر نیاز داریم تا بتوانیم روند مربوطه را به بهترین شکل تکمیل کنیم. به‌ عنوان ‌مثال، کرکی، نمد و چسب از جمله این موارد محسوب می‌شوند. کیفیت این محصولات نیز باید بالا باشد تا تأثیر نامناسبی بر ظاهر نهایی طلا نگذارند.

باید به این نکته اشاره کنیم که هزینه کلی پرداخت کاری طلا به فاکتورهای مختلفی همچون میزان مهارت استاد کار، دستگاهی که از آن برای پولیش استفاده می‌شود، ساعات صرف ‌شده برای پرداخت و … تعیین می‌شود. خوشبختانه هزینه انجام این کار چندان بالا نیست و در بسیاری از موارد می‌توان با پرداخت هزینه کمی طلا و جواهرات گوناگون را بدون ایجاد هیچ مشکل خاصی دوباره جالب و جذاب کرد.

سخن پایانی

طلا و جواهرات به ‌مرور زمان زیبایی و جذابیت اولیه خود را از دست می‌دهند. علاوه بر این، در زمان ساخت جواهرات دارای طلا امکان آسیب دیدن آن‌ها به دلیل برخورد با ابزارآلات طلاسازی وجود دارد. با استفاده از روند پرداخت کاری می‌توان زیبایی اولیه جواهرات را دوباره به آن‌ها برگرداند. در طول فرایند پرداخت طلا از دستگاه‌ها و مواد مختلفی استفاده می‌شود. این کار باید توسط افراد حرفه‌ای صورت بگیرد که دارای سابقه بالا در حوزه ساخت جواهرات هستند. ما در طلا و جواهری آرام بهترین محصولات برندهای مختلف جواهرات را گرد هم آورده‌ایم. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *