ممکن است شما هم این روزها به فکر خرید طلا دست دوم افتاده باشید. طلاهای دست دوم یا استفاده شده هیچ نوع اجرتی ندارند و همین مسئله نیز باعث می‌شود تا افراد زیادی از آن‌ها به عنوان سرمایه‌گذاری استفاده کنند. اما پیشنهاد ما به شما این است که هرگز از طلای دست دوم استفاده نکنید. این طلاها ممکن است تقلبی و غیر اصل باشند و هیچ نوع عیاری نداشته باشند. در واقع، ممکن است با خرید این طلاها سر شما کلاه برود. در ادامه مهم‌ترین دلایل نخریدن طلای دست دوم را با هم بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

خرید طلا دسته دوم

آنچه به عنوان طلای دست دوم شناخته می‌شود

در ابتدا بهتر است شما را بیشتر با طلای دست دوم آشنا کنیم. نام دیگر طلای دست دوم، طلای بدون اجرت است. در واقع، شما در زمان خرید این طلا هیچ نوع اجرتی را به فروشنده پرداخت نخواهید کرد و در مقایسه با طلاهای نو هزینه کمتری را می‌پردازید. این طلاها قبلاً توسط افراد دیگری خریداری شده‌اند و هزینه اجرت آن‌ها توسط این افراد پرداخت شده است. از این رو، شما دیگر نیازی به پرداخت هزینه اجرت نخواهید داشت.
اجرت در واقع هزینه ساخت طلا است و در زمان خرید طلا دست دوم این هزینه ساخت از آن کسر می‌شود. برخی تصور می‌کنند که سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش پول از طریق این طلاها بسیار اقتصادی است. اگر می‌خواهید با هزینه کمی طلا بخرید، این نوع طلا برای شما مناسب خواهد بود.

علت‌های اصلی نخریدن طلا دست دوم

حال نوبت به آن رسیده است که به شما بگوییم چرا نباید طلا دست دوم را بخرید. خرید طلا به صورت دست دوم ممکن است خطراتی را برای شما داشته باشد و باعث ضرر بسیار زیاد شما شود. برای این که بتوانید از این ضرر جلوگیری کنید، بهتر است معایب طلاهای دست دوم را بشناسید تا بهتر بتوانید برای خرید آن‌ها تصمیم بگیرید. در ادامه معایب خرید این نوع طلا را با هم بررسی می‌کنیم.

ممکن است عیار آن‌ها مشکل داشته باشد

زمانی که طلا را به صورت دست دوم و بدون طلا اجرت خریداری می‌کنید، ممکن است از اصل و تقلبی بودن آن آگاهی کاملی نداشته باشید. در این زمان، امکان دارد طلای تقلبی را به جای طلاهای اصل خریداری کنید. دنیای طلاهای بدلی و تقلبی به شدت پیشرفت کرده و ممکن است فروشنده طلا را به نحوی بسازد که حتی طلافروشان حرفه‌ای نیز نتوانند فرق بدل را از طلای اصل تشخیص دهند.
برخی افراد نیز می‌توانند به راحتی فاکتور طلا را جعل کنند و نمونه‌های بدلی را به همراه فاکتور به عنوان طلا به شما بفروشند؛ بنابراین پیشنهاد ما این است که همواره طلا و جواهر خود را از طلا فروشی‌های معتبری که جواز کسب دارند، خریداری کنید تا دچار مشکل نشوید. در خال خاضر برخی از همکاران با تبلیغات در فضای مجازی با تبلیغ طلای خام با دو درصد سود در حال فروش طلا عیار پایین هستند. در برخی از شهرها کارگاه های طلا سازی وجود دارند که مصنوعات طلا با عیار 730 و پایینتر تولید و به این کلاهبرداران میرسانند . در نظر داشته باشید که استاندارد طلا 18 عیار باید 750 باشد.

احتمال دزدی بودن طلا

مسئله بعدی که در زمان خرید طلای بدون اجرت ممکن است با آن مواجه شوید، نداشتن فاکتور است. طلاهایی که به صورت دست دوم خرید و فروش می‌شوند، اغلب فاکتور ندارند و همین مسئله نیز موجب می‌شود تا قابل اطمینان نباشند. دقت داشته باشید که بدون وجود فاکتور نباید طلایی را خریداری کنید. برخی از طلاهای دست دوم ممکن است دزدی باشند و به همین خاطر، فاکتور نداشته باشند. اگر قصد خرید طلا دست دوم را دارید، سعی کنید حتماً از فروشنده فاکتور طلا را بخواهید. اگر آن طلا فروش طلایی که به شما میفروشد را از قبل بدون فاکتور خریداری کرده باشد ممکن است آن طلا دزدی باشد و طبق قانون پیگیری شود .

دارای خط و خش و نامرغوب هستند

اغلب طلاهایی که به عنوان طلای دست دوم در بازار موجود هستند، مدتی توسط افراد مختلف استفاده شده‌اند و ممکن است به شدت نامرغوب باشند. علاوه بر این، طلا در طولانی مدت آسیب می‌بیند و خط و خش‌هایی روی آن ایجاد می‌شود. اگر می‌خواهید به صورت روزانه از طلای دست دوم استفاده کنید، ممکن است این خط و خش‌ها کمی شما را دل‌زده کنند.

طلا بدون اجرت

امکان وجود جرم درون طلا دست دوم تو خالی

همان طور که می‌دانید، طلایی که مورد استفاده داعم قرار گرفته احتمال زیاد درون آن جرم میگیرد. طلاهای تو خالی که درون آن ها جرم گرفته با هیچ نوع شستشویی قابل جداسازی نمیباشد. تنها راه از بین بردن این جرم ها سوزاندن آن با حرارت مستقیم است که طلا کاملا سیاه شده و ممکن است بخش هایی از آن ذوب شوند. بنابر این کسانی که طلا دست دوم میفروشند نمیتوانند بدون سوزاندن طلا جرم آن را جدا کنند. بنابر این طلا های تو خالی مانند برخی از طلا های کارتیه درونشان جرم گرفته و به مشتری به عنوان طلا دسته دوم به همراه جرم به فروش میرسانند. بعدا موقع فروش طلا متوجه میشوند که بخشی از جرم را به قیمت طلا خریداری کرده اند. طلا به صورت مستقیم با پوست در ارتباط بوده؛ به همین علت، ممکن است حامل بیماری‌های پوستی خطرناک و جرم باشد. با خرید این نوع طلاها ممکن است شما هم در زمان استفاده دچار این بیماری‌های پوستی شوید؛ بنابراین، دقت داشته باشید که طلای خریداری شده تمیز و ضدعفونی شده باشد تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.

طلاهای دست دوم اغلب قدیمی و از مد افتاده هستند
اگر قصد دارید از طلای دست دوم تنها به عنوان یک سرمایه استفاده کنید، این مسئله برای شما اهمیتی ندارد، اما اگر قصد دارید به صورت روزمره از طلاهای خریداری شده استفاده کنید، باید بدانید که طلاهای دست دوم اغلب کهنه و از مد افتاده هستند. این طلاها مدت‌ها قبل خریداری شده‌اند و همین مسئله نیز موجب شده است تا بر اساس مد سال‌های قبل تولید شده باشند. اگر می‌خواهید طلای شما جدید و زیبا باشد، باید از خرید طلا دست دوم منصرف شوید.

طلا بدون اجرت , آسیب به صنف طلا سازان

از دیگر دلایل بسیار مهم برای نخریدن طلای دست دوم، آسیب به صنف طلا سازان است. شما با خرید طلاهای دست دوم باعث رکود بازار طلا سازان می‌شوید. در این زمان، امکان دارد بسیاری از کارگاه‌های ساخت طلا تعطیل شوند. طلا یکی از انواع کالاهای با دوام محسوب می‌شود و زمانی که خرید و فروش طلای دست دوم رونق بگیرد، چرخ تولید به میزان زیادی باز می‌ایستد و همین مسئله موجب می‌شود تا طلاهای جدید وارد بازار نشوند. شما با نخریدن طلای دست دوم از اقتصاد کشور نیز حمایت می‌کنید و کارگاه‌های طلا سازی را رونق می‌بخشید.

در این مطلب سعی کردیم شما را معایب خرید طلا دست دوم آشنا کنیم. طلای دست دوم یا بدون اجرت معایب فراوانی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مشکل داشتن عیار، قدیمی بودن، صدمه زدن به طلا سازان، دزدی بودن طلاها، فاکتور نداشتن و … اشاره کرد. شما با خرید این نوع طلاها ریسک قابل توجهی را متحمل می‌شوید. پیشنهاد ما به شما این است که همواره طلاهای نو و با اجرت را خریداری کنید و بابت هزینه اضافی نترسید. شما می‌توانید انواع طلاهای خود را از وب‌سایت گالری طلا و جواهری آرام خریداری کنید و از عیار آن‌ها اطمینان داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *