اندازه‌گیری سایز انگشت در خانه می‌تواند به عنوان روشی ساده و اولیه برای تعیین سایز انگشتر مورد استفاده قرار بگیرد. در صورت نیاز به خرید یک حلقه یا انگشتر، مطالعه راهنمای تعیین سایز انگشتر می‌تواند به شما کمک کند تا سایز دقیق انگشتر خود را بفهمید تا بتوانید یک خرید ایده‌آل را تجربه کنید.

جواهر فروشان برای اینکه به صورت دقیق سایز انگشت مشتریان را بفهمند از میل نمره استفاده می‌کنند. ازآنجاکه مردم عادی ممکن است دسترسی به میل نمره نداشته نباشد، ما در این مقاله به شما نحوه اندازه‌گیری سایز انگشتر را با چند روش ساده آموزش می‌دهیم.

راهنمای سایز انگشتر
شیوه تعیین سایز انگشتر در خانه

عدم استفاده از سایز درست انگشتر چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

عدم استفاده از سایز درست برای انگشتر می‌تواند مشکلات مختلفی را به همراه داشته باشد. مثلاً انگشتر خیلی تنگ می‌تواند باعث جمع شدن خون در انگشت شده و همچنین باعث تورم، درد و احساس ناراحتی شود. از سوی دیگر، انگشتر بیش از حد بزرگ ممکن است باعث ایجاد اصطکاک و آسیب به پوست و بافت‌های اطراف شود.

استفاده از انگشتر با سایز نامناسب می‌تواند به خود انگشتر نیز آسیب برساند. استفاده طولانی مدت از یک انگشتر خیلی تنگ ممکن است باعث تغییر شکل و یا ترک خوردن آن شود. از این نکته نیز نباید غافل شد که  انگشتر با سایز بزرگ ممکن است به راحتی از انگشت شما سر بخورد و گم شود.

بنابراین استفاده از انگشتر در سایز مناسب بسیار مهم است تا بتوانید علاوه بر بهره بردن از زیبایی آن، از انگشترتان نیز محافظت کنید. در صورتی که قصد خرید انگشتر را دارید، بهتر است به یک جواهر فروشی معتبر مراجعه کنید تا به شما کمک کند سایز مناسبی را برای انگشترتان انتخاب کنید. همچنین با روش‌هایی که در این مقاله راهنمای تعیین سایز انگشتر به آنها می‌پردازیم، می‌توانید اندازه دقیق انگشت خود را بسنجید و انگشتری با سایز مناسب خریداری کنید.

احتمال آسیب رسیدن به انگشت با انتخاب نادرست سایز انگشتر

راهنمای تعیین سایز انگشتر با استفاده از نخ

یکی از ساده‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های اندازه گیری سایز انگشتر، استفاده از نخ بوده که از زمان‌های گذشته در سراسر جهان توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار می­گرفته است. در ادامه، مراحل راهنمای تعیین سایز انگشتر با استفاده از نخ را توضیح می‌دهیم:

 1. آماده‌سازی ابزارها: شما در این روش به موارد زیر نیاز دارید:
 2. یک نخ نرم و انعطاف‌پذیر به طول حدود 20 سانتیمتر
 3. یک لاک یا ماژیک برای نشانه‌گذاری موقعیت نخ
 4. یک ابزار اندازه گیری مثل متر یا خط کش
 5. قرار دادن نخ دور انگشت: نخ را دور انگشتی که می‌خواهید سایز آن را اندازه‌گیری کنید، بپیچید. مطمئن شوید که نخ به درستی دور انگشت شما قرار گرفته باشد، به این معنا که نخ نباید انگشت شما را فشار دهد و همچنین نباید بین نخ و انگشت شما فاصله وجود داشته باشد.
 6. نشانه‌گذاری محل قطع نخ: هنگامی که نخ به دور انگشت بسته شده است با استفاده از ماژیک یا لاک در نقطه‌ای که دو طرف نخ به هم می‌رسند، محل قطع نخ را نشانه‌گذاری کنید.
 7. اندازه‌گیری طول نخ: با دقت نخ را از انگشت خارج کرده و طول آن را با استفاده از یک خط‌کش، متر یا هر ابزار اندازه‌گیری دقیق دیگری بسنجید. این اندازه نشان دهنده سایز انگشت مورد نظر شما است.
 8. ترجمه اندازه نخ به سایز حلقه: برای تعیین سایز حلقه می‌توانید از جدول سایزهای استاندارد حلقه استفاده کنید. با مقایسه طول نخ با جدول سایز می­توانید سایز حلقه مورد نظر را تعیین کنید.
گرفتن سایز انگشتر با استفاده از نخ

راهنمای گرفتن سایز انگشتر با متر خیاطی

اندازه‌گیری انگشت با استفاده از متر خیاطی یکی دیگر از روش‌های ساده و دقیق برای تعیین سایز هنگام خرید اینترنتی حلقه، انگشتر و اکسسوری‌های دیگر است. در این بخش به شما نحوه استفاده از این روش ساده و قابل اعتماد را آموزش می‌دهیم. مراحل اندازه‌گیری سایز انگشت با استفاده از متر خیاطی به شرح زیر است:

 1. تهیه یک متر خیاطی: یک متر خیاطی با خطوط دقیق و میلی­متری نیاز دارید. باید مطمئن شوید که متر خیاطی شما به واحد اندازه‌گیری سانتیمتر است و شما بر اساس واحد اینچ اندازه گیری نکنید.
 2. قرار دادن متر در اطراف انگشت: متر خیاطی را در اطراف انگشتی که می‌خواهید سایز آن را اندازه‌گیری کنید به شکلی قرار دهید که بتوانید نقطه شروع و پایان را از روی خطوط متر به راحتی تشخیص دهید.
 3. خواندن سایز انگشت: با دقت نگاه کنید. مقدار فاصله بین دو سر متر که در یک جا به هم رسیده­اند را یادداشت کنید. این عدد نشانگر سایز انگشت شماست.
 4. تبدیل سایز بر اساس مقیاس استاندارد: در اینجا نیز برای تبدیل اندازه انگشت به سایز حلقه می‌توانید از جدول سایزهای استاندارد حلقه استفاده کنید.
گرفتن سایز انگشتر با استفاده از متر خیاطی

توصیه‌ها و نکات مهم در رابطه با تعیین سایز انگشتر

در صورتی که برای خرید آنلاین حلقه از روش‌های معرفی شده در این صفحه استفاده می‌کنید، پیش از خرید مطمئن شوید که فروشنده نیز از همان سیستم سایز دهی شما استفاده می‌کند و اندازه‌گیری شما با روش او مطابقت دارد. حتی‌الامکان از راهنمای تعیین سایز انگشتر که داخل همان سایت موجود است، استفاده کنید. در ادامه نکات زیر را در رابطه با تعیین سایز انگشتر در نظر بگیرید:

 • بهتر است روش استفاده از نخ و متر برای اندازه‌گیری را به منظور اندازه‌گیری دقیق چندین بار تکرار کنید. با این کار، احتمال خطا در اندازه‌گیری کاهش می‌یابد. پس از هر بار اندازه‌گیری، نتیجه را ثبت کنید و میانگین آنها را محاسبه کنید
 • باید در نظر داشت که سایز انگشت‌ها در طول روز ممکن است تغییر کند. بسته به عواملی مانند دما و فعالیت بدنی انگشتان می‌توانند کوچک‌تر یا بزرگ‌تر شوند. بهتر است اندازه‌گیری را در زمان‌های مختلف روز انجام دهید تا به نتایج دقیق‌تری برسید.

نحوه تعیین سایز انگشتر با استفاده از نرم‌افزار Ring Sizer

در گذشته، برای اندازه‌گیری دقیق سایز انگشت برای خرید جواهرات، مردم به جواهرفروشان مراجعه می‌کردند. جواهرفروشان از ابزارهای خاصی مانند میل نمره و حلقه‌های آزمایشی برای تعیین سایز دقیق استفاده می‌کردند؛ اما امروزه با پیشرفت فناوری، روش‌های جدیدی برای اندازه‌گیری دقیق سایز انگشت معرفی شده است. یکی از این روش‌ها استفاده از نرم‌افزارهای موبایلی مانند Ring Sizer  است.

 معرفی نرم‌افزار Ring Sizer و راهنمای استفاده از آن

Ring Sizer یک نرم‌افزار قابل استفاده در تلفن همراه است که امکان اندازه‌گیری سایز انگشت را برای کاربران فراهم می‌کند. ابتدا این برنامه را از فروشگاه‌های اپلیکیشن موبایل دانلود کرده و نصب کنید. برای اینکه بتوانید به صورت صحیح سایز انگشتر را با استفاده از این اپلیکیشن اندازه‌گیری کنید، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. آماده سازی حلقه: برای استفاده از این روش شما به یک حلقه که دقیقاً اندازه انگشت شما باشد نیاز دارید. در صورتی که حلقه در دسترس نیست، می‌توانید از یک نوار کاغذ برای این کار استفاده کنید. نوار کاغذی را دور انگشت خود بپیچید و بعد از اینکه مانند انگشتر دور انگشت شما را گرفت، آن را قیچی کنید و با چسب نواری به شکل یک حلقه در بیاورید.
 2. اندازه‌گیری: بعد از اجرای نرم‌افزار، حلقه را بر روی دایره‌ای که در صفحه موبایل خود مشاهده می‌کنید، قرار دهید و از طریق ابزارهایی که در برنامه وجود دارد، سایز دایره‌ داخل برنامه را تغییر دهید تا به طور کامل قطر داخلی انگشتر را پوشش دهد.
 3. به دست آوردن سایز انگشت: پس از اینکه دایره با قطر داخلی حلقه برابر شد، به صورت خودکار، نرم افزار اندازه حلقه را نمایش می‌دهد، البته باید دقت کنید که سایز ارائه شده بر مبنای استاندارد کدام کشور است تا در سفارش انگشتر خود دچار اشتباه نشوید.
محیط نرم‌افزار Ring Sizer

استاندارد سایز انگشتر

استاندارد سایز انگشتر در کشورهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. مهم است بدانید که در هر استاندارد، هر عدد یا حرف، یک سایز خاص را نشان می‌دهد؛ بنابراین برای خرید انگشتر، بهتر است با کمک از راهنمای تعیین سایز انگشتر و جدول تبدیل سایزها و یا با مراجعه به یک جواهرفروش حرفه‌ای، سایز دقیق انگشتر طلا خود را به­ دست آورید. در ادامه، استانداردهای رایج برای اندازه‌گیری سایز انگشتر در مناطق مختلف جهان را بیان می‌کنیم:

 • استاندارد آمریکایی (US): این استاندارد از اعداد 3 تا 15 استفاده می‌کند و هر عدد نشان‌دهنده اندازه یک سایز است.
  • استاندارد اروپایی (EU): این استاندارد از اعداد 44 تا 70 استفاده می‌کند و معمولاً عدد 44 به عنوان کوچک‌ترین سایز و عدد 70 به عنوان بزرگ‌ترین سایز استفاده می‌شود.
   • استاندارد بریتانیایی (UK): این استاندارد از حروف A تا Z استفاده می‌کند به‌طوری‌که حرف A به عنوان کوچک‌ترین سایز و حرف Z به عنوان بزرگ‌ترین سایز استفاده می‌شود.

نتیجه گیری

اندازه‌گیری سایز انگشت با استفاده از نخ و متر خیاطی می‌تواند شما را در خرید انگشتر مورد علاقه خود به صورت اینترنتی کمک کند. با مطالعه راهنمای تعیین سایز انگشتر و دنبال کردن مراحل گفته شده می‌توانید به طور دقیق سایز انگشت خود را اندازه‌گیری کنید. همچنین بهتر است همیشه با استفاده از چندین روش اندازه‌گیری مختلف و مقایسه نتایج، سایز نهایی را به دست آورید. علاوه بر روش‌های گفته شده، شما می‌توانید از دیگر نرم‌افزارهایی که به این منظور طراحی شده‌اند نیز استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *